County Louth High Sheriffs

1381-1918

 

HOME PAGE                 SITE MAP

 

 

1381-1918 County Louth High Sheriffs

 

The Following list is compiled from two sources:

"High Sheriffs of County Louth" by Philip Crosslé in Tempest's Annual, 1918, page 26
&
Sheriffs and Justices of County Louth, 1664-1769, [no author given], in Tempest's Annual, 1920, page 36

Philip Crosslé gives no indication as to his source material.

 

For its primary source, the second article above is taken from: "a volume entitled 'Co. Louth Crown Book of Assizes, 1761-1769' reference 6O-4-70 in the Clerk of the Crown Records in the Public Record Office, Dublin".

 

It is fortunate that these lists were made, as the original source material for the second source mentioned above was destroyed in the Public Record Office fire in 1922.

There are large gaps in Crosslé's list up to the year 1712 and I have used the second list above to fill these in. Also there are minor surname spelling differences (and one major one, in 1698, Keating/Bealing). For the most part, both lists agree as to the dates, but there are sometimes differences of a year, one case in point being the Keating/Bealing name above.

Records taken from the second listing above are marked with an asterisk (*) in the "Comment" Field.

 

Year

First name

Surname

Title

Address

Comment





-


1381

Peter

Peppard


-

*

1385

Milo

Haddesor


-

*

1386

George

Tebyng


-

*

1400

Thomas

Talbot


-

*

1402

John

Clynton


Keppock

*

1403

John

Bedilowe, knight

Sir

-

*

1405

John

Dowdall


-

*; killed

1424

James

White

Sir

-

*

1425

John

Bellew, knight

Sir

-

*

1426

John

Bellew


-

*

1427

John

Bellew


-

*

1440

Nicholas

Taaffe

Sir

-

*

1496

Patrick

Plunkett


-

*

1558

Edward

Gernon


Gernonstown

*

1562

John

Bedellewe

Sir

-

*

1593

Thomas

Gernon


-

*

1594

Roger

Gernon


-

*

1595

Rice

Jones


-

*; [Rice Ap Hugh]

1596

Rice

Jones


-

*; [Rice Ap Hugh]

1613

Ambrose

Jones


-

*; [Ambrose Ap Hugh]

1634

James

Clinton


Clintonstown

*

1640

Bartholomew

White


-

*

1642

Anthony

Townley


-

*

1643

Anthony

Townley


-

*

1644

Anthony

Townley


-

*

1655

William

Taylor


-

*

1656

William

Toxteith


-

*

1657

James

Smallwood


-

*

1659

John

Ruxton


-

*

1660

John

Ruxton


-

*

1661

John

Fowke


-

*

1662

Nicholas

Moore


-

*

1663

James

Graham

Sir

-

*

1664

Thomas

Bramhall

Sir

-

29 Jan 1664

1665

Thomas

Toxteth


-

23 Jan 1665

1666

Wolstan

Dixie


-

21 Dec 1665; MP for Dundalk

1667

Arthur

Brownlow


-

*

1668

James

Garstin


-

*

1669

William

Armitage


-

*

1670

William

Disney


-


1671

Henry

Bellingham


-


1672

Henry

Townley


-

4 Dec 1671

1673

William

Peppard


-

9 Dec 1672

1674

John

Ruxton


-

*; 6 Jan 1673 [sic]

1675

John

Thomlinson


-

24 Dec 1674

1676

Timothy

Armitage


-

9 Dec 1675

1676

Thomas

Franke


-

*

1677

James

Smallwood


-

8 Jan 1677

1678

James

Smallwood


-

*

1679

John

Pepper


-

5 Dec 1678

1680

Nehemiah

Donellan


-

4 Dec 1679

1681

-

-


-


1682

Robert

Moore


-

12 Jan 1682

1683

Robert

Moore (2nd year)


-

23 Nov 1682

1684

Thos.

Bellingham


-

29 Nov 1683

1684

John

Holt


-

*

1685

Norman

Garstin


-

*

1686

Patrick

Bellew


-


1687

Roger

Bellew


-


1688

Roger

Bellew


-

*

1689

John

Taaffe


-

*

1690

Thomas

Bellingham


-

*

1691

Henry

Tichbourne


-

*

1692

Joseph

Tomlinson


-

*

1693

William

Barron


-

*

1694

Blayney

Townley


-

*

1695

William

Render


-

*

1696

John

Smith


-

*

1697

John

Graham


-

*

1698

John

Keating


-

*

1699

-

-


-

*

1700

James

Tisdall


Bawn


1701

William

Barton


-

*

1702

Timothy

Armitage


-

*

1703

Edward

Singleton


-

*

1704

William

Stanhouse


-

*

1705

William

Eccleston


-

*

1706

Henry

Tichbourne


-

*

1707

John

Ruxton


-

*

1708

William

Brabazon


-

*

1709

Thomas

Fortescue


-

*

1710

Thomas

Clarke


-

*

1711

William

Fortescue


-


1712

-

-


-


1713

James

Leigh


-


1714

Peter

Ludlow


-


1715

William

Aston


-


1716

Thomas

Tippin


-


1717

James

Tisdall


-


1718

Robert

Sibthorpe


-


1719

William

Moore

Hon.

-


1720

Randle

Hern


-


1721

Ephrain

Dawson


-


1721

Thomas

Tipping


-


1721

Jas.

Stannus


-

15 Nov 1720

1722

George

Ball


-

6 Oct 1721

1723

John

Pepper


Pepper's Town


1724

Nichs.

Moore


Ardastowne


1725

Stephen

Sibthorpe


-


1726

Harry

Townley


-


1727

Thomas

Fostescue


-


1728

Wm.

Ruxton


Ardee


1729

Brabazon

Newcomen


-


1730

Brabazon

Eccleston


Drumshallon


1731

Wallop

Brabazon


Killelly


1732

Richd.

Hansard


Peghanstown


1733

John

Sotheby


-


1734

Henry

Bellingham

jun.

Castle Bellingham


1735

James

Wallace

Esq.

-


1736

Robert

Parkinson


-


1737

John

Taaffe


-


1738

John

Graham


-


1739

Thos.

Tennison


Thomastown


1740

Wm.

Graham

Rt. Hon.

Castlering


1741

Jas.

Poe


Dromgoldstown


1742

Tichborne

Aston


-


1743

John

Harper


Mell


1744

Trevor

Stannus


Stannus Hill


1745

Thos.

Tipping


Castletown


1746

Wm. Henry

Fortescue


Reynelstown


1747

William

Lee


-


1748

Ephraim

Stannus


Carlingford


1749

Arthur

Craven


Dromcashill


1750

Edward

Smith


Maine


1751

Wm.

Brabazon


Willville


1752

Ross

Moore


Carlingford


1753

Oliver

Plunkett


Louth Hall


1754

Wm.

Foster


Dunleare


1755

James

Fortescue


-


1756

Robert

Sibthorpe


-


1757

James

Hamilton

Esq.

-

(Lord Limerick)

1758

Anthony

Foster


Dunleare


1759

Robert

Ball


Priorstown


1760

Latham

Blacker


-


1761

Blayney Townley

Balfour


Townley Hall


1762

Edward

Tipping


Ballraggin


1763

Anthony

Garstin


Bragganstown


1764

Wm.

Eccleston


Termafikin


1765

Thos.

Newcomen


Callistown


1766

Richard

Dawson

"the younger"

Atherdee


1767

Chas.

Craven


Applefield


1768

John

McClintock


-


1769

John

Foster


Collon


1770

Thos.

Fortescue


Dromiskin


1771

Blayney Townley

Balfour

"the younger"

Townley Hall


1772

William

Eccleston


Drumshallon


1773

William

Filgate


Lissreny


1774

John Bowes

Benson


Catherine Grove


1775

Samuel

Poe


Poe's Court


1776

John Wm.

Foster


Rosey Park


1777

Edward Smith

Stafford


Maine


1778

Thos.

Lee


Tullykeel


1779

William

Shiels


Newtown Darver


1780

Philip

Brabazon


Bellvue


1781

Henry

Bellingham


Castle Bellingham


1782

John Thos.

Foster


Dunleer


1783

Richard

Cooper


Rathescar


1784

Henry

Coddington


Dunleer


1785

Chas.

Cobbe


Dowdstown


1786

Thomas Jas.

Fortescue


Ravensdale


1787

Matt.

Fortescue


Stephenstown


1788

James

Tisdall


Bawn


1789

Turner

Camac


Greenmount Lodge


1790

Henry

Foster


Green Mount


1791

Thomas Wm.

Filgate


-


1792

Mathew

Plunkett

Hon.

Charlestown


1793

Blaney Townley

Balfour


-

for public Approbation click Here

1794

Francis

Manning


Drakestown


1795

Nichs.

Coddington


Dunleer


1796

Alexander

McClintock (died)


Newtown


1796

John

Burne

junior

-


1797

Wm. Lather Blacker

Hamlin


Rath Esker Lodge


1798

John

McClintock

junior

Drumcar


1799

Wallop

Brabazon


Rath


1800

Chichester

Fortescue


Dromiskin


1801

John

Jocelyn

Hon.

Fair Hill


1802

Turner

Macan


Greenmount Lodge


1803

John

Strahan


Dundalk


1804

Francis

Eastwood


Killincoole


1805

Francis

Eastwood


-


1806

John

Bolton


Maine


1807

Alex.

Filgate


Lisrenny


1808

John

Page


Dundalk


1809

Robert

Thompson


Anagassan


1810

Henry

Brabazon


Dromiskin


1811

Thos. Henry

Foster

Rt. Hon.

Collin


1812

Robert

Jocelyn

Hon.

-

(Lord Viscount Jocelyn)

1812

Chas.

Eastwood


Castletown (vice Viscount Jocelyn whose name was revoked)


1813

Philip

Pendleton


Dromgooldstown


1814

Matt.

Fortescue


Stephenstown


1815

George Shiels

Eccleston


Dromiskin


1816

Brabazon Disney

Shiel


Newtown Darver


1817

Turner

Macan


Greenmount


1818

Faithful

Fortescue


Corderry


1819

Wm. Parkinson

Ruxton


Red House


1820

Thos. Lee

Norman


Corbollis


1821

Faithful Wm.

Fortescue


Miltown Grange


1822

Thomas

Tisdall


-


1823

John Fitzherbert

Ruxton


Ardee House


1824

Jas. Thos. Townley

Tisdall


Bawn


1825

Nathaniel

Manning


Drakestown


1826

John

Woolsey


Milestown, Castlebellingham


1827

Robt.

Pentland


Blackhall, Drogheda


1828

Berkeley Buckingham

Stafford


Maine, Castlebellingham


1829

Edw.

Bellingham, Bart.

Sir

Castlebellingham


1830

Turner

Macan


Greenmount, Castlebellingham


1831

Patk.

Bellew, Bart.

Sir

Castlebellingham


1832

Wm.

Filgate


Lisrenny


1833

Edw.

Tipping


Bellurgan Park


1834

Francis

Donagh


Newtown


1835

Geo.

Taaffe


Smarmore Castle


1836

Mathew

O'Reilly


Thomastown


1837

Henry

Chester


Cartown, Drogheda


1838

Michael

Chester


Stone House


1839

Thos.

Fortescue


Ravensdale, Dundalk


1840

John

McClintock

junior

Dromcar, Dunleer


1841

Blaney

Balfour

junior

Townley Hall, Dunleer


1842

-

Jocelyn

Lord. Visct.

Dundalk


1843

Samuel

McClintock


Newtown, Drogheda


1844

Richard

Robinson, Bart.

Sir

Rokeby Hall, Dunleer


1845

Frederick John

Foster


Castlering, Ardee


1846

Lewis

Upton


Glyde Farm, Ardee


1847

Wm.

Ruxton


Ardee House, Ardee


1848

Miles Wm.

O'Reilly


Knockabbey Castle, Louth


1849

John Stephen

Robinson, Bart.

Sir

Dunleer


1850

Frederick George

Foster, Bart.

Sir

New Spring Gdns., London


1851

Geo.

Ruxton


Rahanna, Ardee


1852

John

Murphy


Castletown, Dundalk


1853

Richard

Macan


Greenmount, Castlebellingham


1854

Edward

Bellew

Sir

Barmeath


1855

Richard Thos.

Montgomery


Beaulieu, Drogheda


1856

Myles

Taaffe


Smarmore, Ardee


1857

Matthew O'Reilly

Dease


Charleville, Dunleer


1858

Michael

Carraher


Cardistown, Ardee


1859

Arthur

Blackburn


Corderry.Ardee


1860

Laurence

Waldron

M.P.

Ballybrack Dalkey [Co. Dublin]


1861

John Chas. Wm

Fortescue

Lieut.-Col.

Stephenstown, Dundalk


1862

Henry Edward

Singletown


Hazley Heath, Hants.


1863

Chas. Brinsley

Marlay


St. Catherine's Lodge, Regent's Park, London


1864

Edward

Singleton


Belpatrick, Collon


1865

Henry St. George

Smith


Piperstown, Drogheda


1866

St. Clair Kilburn

Mulholland


Eglantine, Hillsborough


1867

Charles

Cobbe


Newbridge, Donabate


1868

Wm.

Woolsey


The Crescent, Castlebellingham


1869

Ralph

Smyth


Newtown House, Drogheda


1870

James Smith

Barry


Foaty, Quennstown


1871

Richard Altamont

Smythe


Newtown, Drogheda, and 70 Pembroke-rd., Dublin


1872

John

Henry


Richardstown Castle, Dunleer


1873

Robert Foster

Dunlop


Monasterboice Ho., Collon


1874

Thos. Mahon

Richardson


Prospect, Dundalk


1875

John Frederick

Foster


Glyde Court, Ardee


1876

Percy

Fitzgerald


Fane Valley, Dundalk, and 37 George-st., Eccleston-square, London


1877

Arthur Pemberton

Lonsdale


Acton Park, Wrexham


1878

John

Taaffe


Smarmore Castle, Ardee


1879

Wm. De Salis

Filgate


Lisrenny, Ardee


1880

John Ribton

Garstin


Braganstown, Castlebellingham


1881

John Alexander

Lee-Norman


Corbollis, Ardee


1882

Arthur

Macan


Drumcashel, Castlebellingham


1883

Conway E.

Dobbs


21 Fitzwilliam-sq. South, Dublin


1884

Philip

Callan


Dowdstown, Ardee


1885

Blayney Reynell Townley

Balfour


Townley Hall, Drogheda


1886

Thos. Plunkett

Cairnes


Stameen, Drogheda


1887

Geo. Chas.

Smyth


Newtown, Drogheda


1888

Malcolm Brown

Murray


Roden Place, Dundalk


1889

O'Brien Bellingham

Woolsey

Major-Gen.

Milestown, Castlebellingham


1890

Patrick

Ternan


Listoke, Drogheda


1891

John Coleman

Kiernan


Rathbrist, Drogheda


1892

Patrick Casey

Connolly


Beaulieu, Drogheda


1893

Henry

Chester


Williamstown, Castlebellingham


1894

Edmond

O'Conor


Charleville, Dunleer


1895

Chas. Bertram

Bellew

Hon.

Barmeath Castle, Dunleer


1896

Patk. Jas.

Waldron

Major

The Releigh Club, London


1897

Henry

Bellingham, Bart.

Sir

Bellingham Castle, Castlebellingham


1898

Gerald Collingwood

Robinson, Bart.

Sir

Rokeby Hall, Dunleer


1899

Henry J.

Daly


Donacarney House, Drogheda


1900

Mark

Singleton

Capt.

Army and Navy Club, Pall Mall, London, S.W.


1901

Sugustus Vere

Foster, Bart.

Sir

Glyde Court, Ardee


1902

John Pemberton

Heywood-Lonsdale


Bicester Hall, Bicester


1903

Matthew Chas. Edward

Fortescue

Major

Stephenstown. Dundalk


1904

Wm. Bellingham

Jameson


Beaulieu, Drogheda


1905

Richard Walter

Walsh


Williamstown, Castlebellingham


1906

John Roland

Singleton


Mell, Drogheda


1907

George

Taaffe


Smarmore Castle, Ardee


1908

Blayney Reynell Townley

Balfour


Townley Hall, Drogheda

(2nd. time)

1909

John James Eastwood

Bigger


Falmore Hall, Dundalk


1910

Richard Johnston

Montgomery


Killineer House, Drogheda


1911

Alfred Bellingham

Cairnes


Listoke, Drogheda


1912

John Dobbin

Bell


Killin, Dundalk


1913

Maxwell Thos.

Moore-Boyle


Prospect, Dundalk


1914

George

Knaggs

Capt.

Corderry, Louth


1915

Wm. Townley Geo. Seymour

Macartney-Filgate


Lowther Lodge, Balbriggan


1916

Thomas Wm.

Bell


Philipstown, Dundalk


1917

Thos. Callan

Macardle


St. Margaret's, Dundalk


1918

Chas. Davis

Guinness

Colonel

Clermont Park, Dundalk


 

 

 

Top

 

(Return to Home Page)

 

25 January 2010

 

 

¦  935 Genealogy of Gairbhith ¦ 976 Genealogy of Cinaeth Mac Croinghille  ¦ 1285-1932 Drogheda Mayors ¦ 1361-1918 Co. Louth High Sheriffs ¦ 1586 Camden's Louth ¦ 1649-1734 Drogheda Council Book Name Index ¦ 1654 The Down Survey Dundalk Barony ¦ 1659-1901 Surname Analysis of Haggardstown ¦ 1665-1882 Title Deeds of County Louth Index ¦ 1689-1910 Regiments based in County Louth ¦ 1692-1841 Dundalk Corporate Officers ¦ 1734-1758 Drogheda Council Book Folio Name Index  ¦ 1740 Corn Census of County Louth ¦1756 Commission of Array ¦ 1775 Collon Cess Payers ¦ 1775-1810 Assizes ¦ 1796 Flax Growers ¦ 1804 Militia ¦ 1816 The Murders at Wildgoose Lodge ¦ 1822 Freeholders ¦ 1824 Freeholders ¦ 1830 County Louth Magistrates ¦ 1832 Dundalk Voters ¦1832 Dundalk: J.R. Eastwood Creditors ¦ 1833-40 Dundalk Union Ten Pound Valuations ¦ 1837 Dundalk Householders ¦ 1837 Dundalk Property Valuations ¦1837 Drogheda Householders  ¦ 1837 Lewis's Co. Louth ¦ 1837 Shareholders in Dundalk Western Railway ¦ 1839 Roden Tenants ¦ 1842 - The Montgomery Children, Dundalk ¦ 1842 Voters ¦ 1842 Thackeray's Louth ¦ 1848 WIlliam Torrens McCullagh ¦ 1846 Dundalk: The Long Panel ¦ 1851 Prisons in County Louth ¦ 1852 Thom's Directory - Co. Louth ¦ 1854 Patriotic Fund ¦ 1855 Ardee Convent ¦ 1855 Drogheda Poor Relief Fund ¦ 1855 The Louth Rifles - Recruits ¦1856/7 Emigrants ¦ 1858 The Wreck of the Mary Stoddard ¦ 1864 Map of Dundalk ¦ 1865 Voters ¦ 1868-1900 Haggardstown Internments Notified to Dundalk Democrat ¦1886 A Brief History  ¦ 1890 Tenants' Defence Fund  ¦ 1890 Dulargy Schools ¦ 1890 Louth Parish Church Fund ¦ 1890 St. Joseph's Dundalk Subscribers ¦ 1891 Bellingham Memorial ¦ 1891 Carroll Fund [Dundalk]  ¦ 1894 Monasterboice ¦ 1898 Tullyallen Subscribers ¦ 1900 Haggardstown Church Subscribers ¦ 1907 County Louth Through the Stereoscope ¦ 1908 Dundalk ¦ 1914-1918 The Returned Army ¦ 1915 Co. Louth Ambulance Fund  ¦  1917 Statistics of the County of Louth ¦ 1922-24 Civil War Period in Dundalk ¦ 1930-40 Newspaper Death Notices ¦ Miscellaneous ¦ The Annals of County Louth ¦ Baronies, Parishes and Townlands ¦ Burials ¦ Statistical Surveys ¦ Dowdallshill ¦ Links ¦ Monasterboice through the Stereoscope  ¦ Co. Louth Population ¦ What's New ¦ Louth Sources ¦ Books of Co. Louth Interest ¦ Memorial Inscriptions ¦ Name Index to County Louth Inscriptions  ¦ 1832 Some Co. Louth Antiquities ¦ Illustrations on this Web Site ¦ The Kingdom of Oriel ¦ Contact Me ¦ Copyright Notice ¦

          © Brendan Hall 2002 - 2013